Kombi Servisi 9 yorum

Petek Bakımı

Petek bakımı; Kombi peteklerini temizleme yöntemleri. Sizde evde bunu rahatlıkça yapabilirsiniz.
Petekler, ısınmayı sağlayan günümüzün basit araçlarından bir tanesidir. Isı veriminin iyi bir halde sağlaması ve istenilen sıcaklığa getirilmesinin bir el hareketiyle sağlanması şeklinde biroldukça basit yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler doğalgaz faturanızıda olumlu olarak etkileyecektir.

Petekleri Evde Kendim Nasıl Temizlerim

Petek bakımı’nı evde kendim nasıl temizlerim konusunda bazı adımlar vardır. Fakat bu adımlar el beceresi, itinalı çalışma ve bazı kırma işlemlerini gerektirecektir. Ayrıca kalorifer peteklerinin su ile yıkanması için yerinden sökülmesi durumları  da ilkel yöntemler için kullanılan petek temizliği unsurlarını oluşturmaktadır. Bu yöntemleri şimdi öğrenelim.

Kombi peteklerini temizleme mevzusunda yapılacak olan yöntemlerde;

 • Kombiyi kapalı konuma getirip fişini çekiniz kombi petek temizliğine başlamadan önce,
 • Balkonda ya da banyolarda suyu tahliye edebilmek için vanalar bulunmaktadır. Bu vanalardan suyun boşaltılması gerekmektedir. Boşaltma işlemi sona erer bitmez, kombiye giriş vanaları olarak bilinen 2 tan
  Petek bakımı hakkında

  Petek bakımı

  e filtre bulunmaktadır.  Buradaki vanaların, anahtar ile açılması ve içerisindeki süzgeçlerin çıkartılması gerekmektedir. Bu süzgeçler, herhangi bir temizlik maddesi ile doldurulmuş bir kabın içinde atılıp temizlenmeldir. Buraya kadar kombi petek temizliğine başlamış bulunmaktasınız.

 • Kombi peteklerini evde kendiniz temizleme konusunun hemen sonra peteklerdeki radyatör vanalarının altlı ve üstlü olacak şekilde kapatılmaları gerekmektedir. Buradaki işlemin sebebi petekleri yerinden çıkartmaktır. Bundan dolayı, vana bağlantılarındaki rekorların açılması gerekmektedir. Hemen sonra vanalar ayrıldığında bir el ve kas kuvveti ile yavaşça peteğin yerinden yukarıya doğru çıkartılması gerekir.Bu konuda birisinden yardım almanız gerekecektir. Kombi petek temizliği sizleri biraz olsun uğraştırsa da maddi açıdan sizi teselli edecektir.
 • Kombi peteklerini yerinden çıkartıldığında, yıkanacak alana taşınırken dikkatli olunması şarttır. Ayrıca bir küvet yahut balkona  peteğin direk olarak taşınılması gerekmektedir.

Kombi peteklerini temizleme konusunda burası işin ağır ve zahmetli kısmını oluşturmaktadır.

 • Kombi petekleri taşındıktan sonra  kombi peteklerin vana girişlerine, çeşme ve hortum bağlantısında doğrusu hortumun bu vananın girişine getirilmesi gerekmektedir.
 • Suyun buradaki basıncı önemlidir bu yüzden hortumla elinizden ulaştığında yüksek bir tazyikli verilmesi şarttır. Bu yüzden kombi petekleri kendim nasıl temizlerim mevzusunda burada dikkatli bir işlem yapılmalıdır. Bundan dolayı daha sağlık bir iş için, 1 kişiye daha ihtiyaç duyulabilir kombi petek temizliğinde.
 • Hortumla vana deliğinden su içine aktarıldığında diğer tarafından kirli bir su akacaktır. Bu aşamayı peteği diğer türlü çevirerekte uygulayarak, kirli suyun berrak suya dönüşmesini görene kadar sürdürülmelidir.
 • Kombi petekleri kendim iyi mi temizlerim mevzusunda evinizdeki kombi petekleri bu şekilde sıra sıra temizleyebilirsiniz.
 • Daha sonra kombi petekleri yerine takar ve ilk başta çıkarmış olduğunuz süzgeci de yerine takabilirsiniz. Peşinden 1,5 yahut 2 bar oranında su ekleyin ve tahliye vanasını açın. Burada doldurduğunuzu su tekrar akacaktır. Tam bir temizlikten kararlı olmak için.

  Kombi peteklerini temizleme işleminin devamı olarakda;

  Kombi peteklerini temizleme için yine aynı oranlarda su ilave edin. Vanaları kapatın ve peteklerin, havalarını almaya başlayın. Çünkü kombi petek içindeki havalar, ısınma mevzusundaki verimi düşürmektedir. Hava alma işlemini petek pirjöründen su gelmeye başladığında durdurabilirsiniz.

  Bu işlemler kombi peteklerini evde kendim ücretsiz bir şekilde nasıl yaparım diye merak edenlerin uygulayabileceği sistemlerdir. Fakat çok fazla negatif yanı, yanlış bir adım hemen sonra kombi peteklerin yenilenmesi yahut kombiye zarar verme durumları bu işlem esnasında görülebilmektedir. Eğer konuda tam olarak hakim olmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bu işlemleri yapmaktan kaçınmalısınız. Mutlaka bir servis çağırmalısınız. Yalnız kombi servisini çağırmadan önce mutlaka telefondan konuyla ilgili bilgi verin ve fiyat konusunda anlaşınız. Daha sonra işlem bittiğinde bir süpriz fatura ile karşılaşmayınız. Dilerseniz kombi-hizmeti.com’ aracılığı ile aradığınızı belirtip uygun kombi petek temizliği kampanyasından yararlanabilirsiniz.

— 9 Comments —

 1. Kombim eskiden daha çok ısıtırdı petekler eskisi kadar ısı vermiyor. Petekleri kendim temizlediğim halde yeterli bir artış olmadı neden kaynaklanıyor?

  • Merhabalar Fatih Bey;
   Öncelikle kombi peteklerinin temizlenmesinin en son ne zaman yapmıştınız. Eğer çok uzun bir süre zarfında bu işlemi gerçekleştirmiş iseniz kombinizin peteklerinde torkular kalmış olabilir bu da sizin kombinizden sıcak suyun dağılımını olumsuz yönde etkilebilir. Size önerim gerçekten ciddi bir ısı kaybınız var ise peteklerinizi uzman bir ekip tarafından baktırmalısınız. Yardım edebileceğim başka bir konu varmıdır?

 2. Merhabalar Yeliz Hanım. Petek temizliğini yaptırmanız ya da evde sizin kendiniz temizlemeniz kombinizi garanti dışında bırakmaz. Petek temizliğini ister siz ister dışardan çağırdınız ekip olsun, mutlaka bu konuda tecrübe sahibi olduğunda emin olmalısınız.

  • Kombi peteklerinde yıllık olarak yapılan temizlik çalışmalarında ilk etapta her hangi bir ilaç kullanılmaz. Eğer kombi petekleriniz uzun süre bakım yapılmamışsa içerisinde oluşan atığın temizlenmesi için özel olarak yurtdışından getittirilen solisyon uygulanır. Bunun kullanımındaki amacı sıcak suyun daha iyi devir etmesini sağlamak amaçlıdır. Eğer su devir etmekte zorlanıyor ise bu ısıtmak istediğiniz mekanı daha zor ısıtmanıza sebep olacaktır. Unutmayınız ki suyun peteklerde dolaşması yavaşlar ise kombiniz daha fazla enerji harcayacaktır. Buda faturanıza azda olsa etikecektir. Bunun haricinde kombi peteklerinize ekstra bir ilaç kullanılmaz. Eğer kombi peteklerinizin bakımını kendiniz yapacaksanız mutlaka bütün atık suyun değiştiğinden emin olunuz.

 3. Petek bakımını daha yeni yaptırdık. Baymak kombi servisinden arkadaşlar geldi. Sanırsam özel bir servis idi. Daha sonra kombiden sesler meydana gelmeye başladı ve sanki hiç bakım yapılmamış gibi baymak kombim eskisinden daha az ısıtmaya başladı. Bir kaç defa aradım ama sonuç alamadım. Açıkcası ilgilenmediler. Bu konuda bizlere yardımcı olabilir misiniz acaba?
  Bahsettiğim gibi kombim Baymak marka.
  Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir